W dniu 20.01.2016r. decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Muzeum Góry Sowie Region Sudety dostało prawo działalności. Jest to największe w naszym rejonie, a być może i w Polsce, muzeum o tak zróżnicowanej tematyce. Dysponuje ono obiektem pofabrycznym o powierzchni zabudowy 2500 m² i powierzchni blisko 1 hektara.

DSC_8019

Muzeum nie ma sprecyzowanego profilu kolekcji. W zbiorach można znaleźć maszyny i narzędzia rolnicze, przedmioty i urządzenia gospodarstwa domowego, wiele maszyn i narzędzi z dziedziny techniki. W zbiorach znajdują się także dokumenty i pamiątki po zakładach włókienniczych: BIELTEX, BIELBAW, SILESIANA, TECHNOTEX i innych zakładach przemysłowych, takich jak: DFK, DIORA i ZEGARY. Zbiory obejmują także niezliczoną ilość pamiątek z drobnych zakładów rzemieślniczych różnej branży.

Znajdziemy tu również pamiątki po ludności niemieckiej, która zmuszona była do wysiedlenia z tego rejonu kraju. Ukrywając dorobek swojego życia, a nawet kilku pokoleń, emigranci mieli nadzieję, że kiedyś tu powrócą. Na ich miejsce osiedlono ludność polską z Kresów, wschodniej i centralnej części Polski. Przez wiele lat ludzie ci nie mieli pewności, czy tu zostaną. Wśród ludności, która osiedliła się w tym rejonie byli żołnierze ze wszystkich frontów: partyzanci, powstańcy warszawscy, więźniowie obozów i przymusowi robotnicy. Zostawiali tu swój ślad także szabrownicy, poszukiwacze skarbów jak i stacjonujący tu przez kilka lat Rosjanie. W wyniku rozgardiaszu powojennego rejon ten został nazwany dzikim zachodem. Ścieranie się ze sobą tych, tak różnych kultur, pozostawiło po sobie ślad w postaci zwyczajów, obyczajów i kultury tego regionu. Nie można także zapomnieć o ludności żydowskiej, która w tym regionie stanowiła duży procent mieszkańców. Końcówka lat czterdziestych to czas osiedlania się ludności z Bieszczad, a w późniejszych latach Greków.

Obecnie w zbiorach muzeum znajduje się kilka tysięcy eksponatów, które mimo braku opisów są już udostępniane. Postaramy się, aby jak najwięcej eksponatów można było obejrzeć, mając je we własnych rękach. Wiele miejsca zajmują prace artystów różnych dziedzin kultury, zarówno współczesnych, jak i przedwojennych.

Swoje miejsce znajdzie tu fauna i flora, minerały Sudetów, łowiectwo, wędkarstwo i sport. Nie omijamy również militariów o różnej tematyce, które także znajdują się w naszych zbiorach. Posiadamy też wiele dokumentów przedwojennych i powojennych.

Muzeum powstało z myślą głównie o przyszłym pokoleniu, aby miało ono skąd czerpać wiedzę na temat życia naszych dziadów, problemów, z jakimi się borykali, urządzeń, maszyn i narzędzi przez nich wykorzystywanych.

Muzeum, pomimo ciągłych prac remontowych, jest już udostępniane. Jednocześnie z pracami remontowymi na bieżąco trwa uzupełnianie zbiorów. Prosimy wszystkich, o przekazywanie informacji na temat rzeczy, które są niepotrzebne i przeszkadzają w domowych komórkach, na strychach, czy w innych pomieszczeniach. Przedmioty jak i dokumenty na pewno znajdą swoje miejsce w naszym muzeum i będą rozbudzać ciekawość przyszłych pokoleń.

Sudety są rejonem o bardzo bogatej przeszłości. Ścierały się tu różne kultury, które były świadkiem wielu potyczek i bitew. Oznaki życia ludzi datowane są tu na tysiące lat.

Na terenie muzeum będzie można tworzyć wystawy z prywatnych kolekcji. Eksponaty te będzie można prezentować na stałe lub na określony czas. Dotyczy to także artystów współczesnych z różnych dziedzin sztuki.

Czekamy na informacje o ciekawych przedmiotach, dokumentach, maszynach, narzędziach i innych świadectwach kultury.

Mile widziane są darowizny, nie tylko w postaci przedmiotów, ale także zdjęć, książek, dokumentów. Jeśli są to cenne pamiątki – wykonamy kopię i zwrócimy oryginały. Zbieramy także poroża i inne trofea myśliwskie do działu fauny i flory Sudetów.

Jeśli chcą Państwo przesłać nam skany dokumentów / zdjęć, bądź skontaktować się z nami, prosimy o e-mail na adres muzeumsudety@gmail.com

ZAPRASZAMY DO MUZEUM